هولوگرام


چاپ هولوگرام داراي فرآيند پيچيده اي نيز مي باشد و نياز به تجهيزات مختلفي دارد. با توجه به سطح پيچيدگي، دقت و ظرافت هولوگرام ها، استفاده از تجهيزات پيشرفته تر در ساختار فيزيکي مورد نياز است. در چاپ هولوگرام، استفاده از تکنولوژي ليزر براي تاباندن پرتو بر روي جسم مورد نظر و جذب پرتو هاي بازتابي آن بر روي صفحات فيلم، جزئي از روند طرز ساخت هولوگرام مي باشد. در اين مقاله به معرفي هولوگرام، کاربرد ها و فرآيند ساخت آن مي پردازيم.


هولوگرام چيست؟


هولوگرام را مي توان يک ساختار فيزيکي دانست که نور را در يک تصوير يا سطح پراکنده مي کند. کلمه هولوگرام را مي توان براي متريال هاي رمزگذاري شده و تصاوير نهايي به کار برد. شما مي توانيد يک تصوير هولوگرامي يا هولوگرافي را با مشاهده يک سطحي که داراي تصويري هولوگرافي روشن شده است مشاهده کنيد و يا اينکه شما مي توانيد با تاباندن ليزر از طريق هولوگرام و نمايش آن بر روي يک صفحه، آن را مشاهده نماييد.


در نهايت اگر بخواهيم براي هولوگرام ها تعريفي ارائه کنيم، مي توان گفت هولوگرام ها ساختار مسطحي هستند که از قسمت هاي در حدود يک مايکرون و کوچکتر تشکيل شده اند و به کمک نوردهي مناسب، در طي يک فرآيند پيچيده و بسيار دقيق اپتيکي، در قالب يک عکس که منعکس شده يک شيء مي باشد، به صورت سه بعدي در مي آيند.


کاربرد هاي هولوگرام


از جمله کاربرد هاي هولوگرام ها در زمينه هاي مختلف مي توان به موارد زير اشاره نمود: • کاربرد هاي امنيتي در هولوگرام: در ابتدا لازم است بدانيد که چاپ هولوگرام براي اين نوع کاربرد ها با وسايل و تجهيزات خاصي انجام مي شود. برچسب هاي هولوگرامي با ظرافت ها و ويژگي هاي خاصي که دارند، مي توانند از کپي برداري جلوگيري کرده و موجب ايمني و حفظ اعتبار کالا يا مدرک شوند.

 • استفاده در بسته بندي در هولوگرام: از کاربرد هاي چاپ هولوگرام ها، مي توان به کاربرد آنها در بسته بندي اشاره نمود. از اين برچسب ها بر روي بسته بندي کالاها نيز استفاده مي شود که علت آن را مي توان حفظ نشان تجاري و اصالت کالاهاي توليد شده دانست. از اين قبيل کالاهاي که امروزه با اين برچسب ها بسته بندي مي شوند مي توان به مواردي همچون لوازم يدکي خودروها، مواد غذايي، دارويي، قطعات الکترونيکي و . اشاره نمود.

 • کاربرد تزئيني در هولوگرام: يکي ديگر از کاربردهاي چاپ هولوگرام ها، استفاده از اين برچسب هاي هولوگرامي براي تزئين کردن محصولات مي باشد. به عنوان مثال شما مي توانيد بر روي کارت هاي تبليغي، مجلات، کتاب ها، تصاوير فانتزي و . اين نوع کاربرد چاپ هولوگرام را مشاهده نماييد.


فرآيند چاپ هولوگرام


روش هاي طراحي و بازتاب تصاوير، غالبا به عنوان هولوگرافيک يا هولوگرام مطرح و تعريف مي شوند. به طور کلي براي ايجاد تصاوير هولوگرامي، نور ليزر به را به دو نوع مي توان تقسيم بندي نمود: • پرتو شيئي

 • پرتو مرجع


پرتو مرجع باعث روشن شدن صفحه فيلم هولوگرامي مي شود و پرتو شيئي نيز به جسمي که تصوير سه بعدي از آن را مي خواهيم، تابانده مي شود. اين دو پرتو (پرتويي که بازتاب شده از جسم ( بازتاب پرتو شي ) و ( پرتوي مرجع ) پس از آنکه بر روي صفحه فيلم به يکديگر برخورد مي نمايند، يک الگوي تداخلي را ايجاد مي کنند که شبيه برخورد امواج حوضچه مي باشد.


اين الگو، از نقاط يا مناطقي تاريک، نيمه تاريک و روشن تشکيل شده است که پس از نوردهي آن به صورت مناسب، مي توان يک تصوير سه بعدي از شيء را بازسازي نمود. در نهايت ما مي توانيم يک هولوگرام برجسته که الگوي تداخل آن بر روي يک فيلم ايجاد شده است را به وجود آوريم.


تداخل سازنده زماني ايجاد مي شود که بالاترين نقطه موج به يک بالاترين نقطه موج ديگر برسد. تداخل تخريب نيز از برخورد دو کمينه يا پايين ترين طول موج ايجاد مي شود. در برخورد يک کمينه با يک بيشينه، فضاي مسطحي در اثر از بين رفتن يک ديگر ايجاد مي شود. اين تاثيرات را مي توان يک الگوي تداخلي در نظر گرفت.


کاربردهاي برتر از هولوگرام


همانطور که گفتيم، هولوگرام ها مي توانند در کاربرد هاي تزئيني، امنيتي و بسته استفاده شوند اما استفاده از تکنولوژي هولوگرام ها تنها محدود به استفاده از آنها در قالب برچسب ها نمي شود، بلکه زمينه هاي بسيار ديگري نيز براي استفاده از اين تکنولوژي وجود دارد. از جمله اين کاربرد ها مي توان به استفاده از هولوگرام در زمينه هاي پزشکي و امنيت پيشرفته اشاره نمود. تکنولوژي هولوگرام مي تواند با کمک تکنيک هاي تصويربرداري از جمله MRI ,CAT در تشخيص بيماري ها بسيار موثرتر عمل کند. همچنين پزشکان مي توانند از طريق اين تکنولوژي، بيمار را در حالت سه بعدي تجسم کرده و وي را بهتر درک کنند. همينطور از اين ويژگي مي توان در زمينه آموزش دانش آموزان نيز استفاده کرد. شما مي توانيد به کمک اين تکنولوژي، براي درک بهتر دروس تجسمي استفاده کنيد و مفاهيم را در قالب هاي سه بعدي در آوريد.


همچنين کاربردهاي هولوگرام به خصوص براي موارد امنيتي در حال گسترش است. علاوه بر اينکه امروزه اين تکنولوژي به خوبي توانسته است به کمک حفظ اعتبار و امنيت مدارک مهم بيايد، امروزه نسل جديد هولوگرام هاي امنيتي، ويژگي هاي پيشرفته تري مانند متن ها و تصاوير متحرک را نيز دارد.


از ديگر کاربردهاي برجسته هولوگرام مي توان به بازي و سرگرمي اشاره نمود. اين تکنولوژي مي تواند سبب جذاب تر شدن بازي ها، فيلم ها و . شود که مي توان از آن براي ايجاد سرگرمي هاي متنوع استفاده نمود. اين تکنولوژي مي تواند به کمک بازي هاي چند نفره در کنار نمايشگر هاي هوشمند، عملکرد جذابي داشته باشد.


سفارش چاپ هولوگرام


امروزه سيستم ها و تجهيزات کامپيوتري مدرن در کنار ابزارهايي با دقت بالا و ميکروليتوگرافيک ها، سبب شده اند تا چاپ هولوگرام ها با دقت، پيچيدگي و ظرافت هاي بيشتري طراحي و چاپ شوند.


با توجه به گسترش استفاده از برچسب هاي هولوگرافي بر روي محصولات مختلف، شرکت هايي ايجاد شده اند که فعاليت هاي خود را در جهت چاپ هولوگرام و اخذ سفارش چاپ هولوگرام آغاز کرده اند. بسياري از اين شرکت ها که در تهران فعاليت مي کنند، داراي وب سايت هاي اينترنتي مي باشند که شما مي توانيد سفارشات خود را از طريق اين سايت ها و يا به صورت حضوري در شرکت و م با آنها، انجام دهيد.


هزينه چاپ هولوگرام


همانطور که گفتيم، انواع هولوگرام ها در زمينه هاي مختلفي مي توانند کاربرد داشته باشند و براي هر کدام از اين کاربرد ها، برچسب هاي هولوگرامي بايد ويژگي هاي خاصي داشته باشد.


به طور کلي هزينه هاي چاپ هولوگرام ها را مي توان بسته به عوامل مختلفي دانست که از آن جمله مي توان گفت: • تعداد برچسب هاي هولوگرامي درخواستي

 • ويژگي هاي منحصربفرد تصاوير هولوگرافي

 • نوع برچسب هاي هولوگرامي

 • کاربرد اين برچسب ها

 • جنس ليبل ها

 • ابعاد و اندازه برچسب هاي هولوگرامي

 • طراحي و تصوير برچسب ها

 • و .


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اخبار خوب Jeff kimchi انشاء مشاهير هنر و فرهنگ جهان برترین چهره ها ptejaratelectronic ردلاو چت|مانی جون|ردلاو چت|ردلاو چت|ردلاو چت|ردلاو چت Gary